Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Monday, March 4, 2024, 1:23 PM   ČR/SR: Pondělí 4. března 2024, 22:23   (7471. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web

 

Ze života


Tímhle jsme letěli z Prahy do Amsterdamu (otevře galerii do nového okna)Tímhle jsme letěli z Prahy do Amsterdamu

Naša cesta za oceán

[28.09.2003]
 

Posledný deň v Prahe bol veľmi hektický. Vyprázdňovanie bytu a balenie všetkého, čo som tam za ten rok stihla nazbierať. Posledný obed s bývalými kolegami. Večer prišiel Dali a my sme museli na Florenc . Keď sme sa vrátili do Vinoře, bola už tma. Šli sme ešte s Dominikom do blízkej krčmičky na posledné české pivo.

Ráno sme zbalili posledné kusy a hurá na letisko. Už pri odovzdávaní a vážení batožín nastal prvý problém. Vikiho obrovské kufrisko sa nezmestilo do váhového limitu. Dokonca ho presahoval o 12 kíl. Slečna pri váhe bola veľmi zhovievavá a keď sa nikto nedíval dala nám naňho nálepku "32 kg" a sľúbila, že nám ho už nikto nebude vážiť. Naraňajkovali sme sa v bufete a už nám ostal len čas rozlúčiť sa s Dalim. Loučení na Ruzyňském letišti - Dalimu se nějak nechtělo pryč ;-) (otevře galerii do nového okna) A nás čakala prvá kontrola – ukázať letenky a pasy. Hneď za ňou nasledovala druhá. Röntgen príručných batožín. Áááá... chybička. Viki si nechal v ruksaku nožničky na nechty. Dali mu obálku, že mu ich pošlú spolu s nami v lietadle. Už nikdy sme ich nevideli. Nastúpili sme do lietadla a šťastlivo odleteli z Prahy.

Cesta bola príjemná a pristátie v Amsterdame hladké. Rýchlo sme sa zorientovali a vybrali na prestup do nášho ďalšieho lietadla. Pred vstupom do nástupnej zóny boli zoradení ľudia a úradníci s nimi robili pohovor (kontrola číslo 3). Nás odchytila tučná černoška v uniforme a kládla nám zaujímavé otázky. Napr.: Kde ste balili svoju batožinu? Kto vám ju balil? Kto vám platí cestu? Prešli sme jej premysleným testom a nastúpili do lietadla. Někdo zřejmě opustí New York dříve, než jeho kufr. :-) (otevře galerii do nového okna) Posledný pohľad na rodný kontinent.

Keď sme vystúpili v Newarku po ôsmich hodinách letu, boli sme už trošku unavení. Naše biologické hodiny odbíjali 22:00, ale tie na letisku ešte iba 16:00. Čakala nás ešte niekoľkohodinová cesta do L.A. Nebolo však úplne isté, či sa tam vôbec dostaneme. Naše kroky smerovali na kontrolu číslo 4. Imigrační úradníci sedeli v presklených bunkách a vynášali rozsudky: vyhovuje - nevyhovuje. Ak sa ich pečiatka prilepí na naše pasy, máme vyhraté. Naštastie bol pán veľmi príjemný a po pár otázkach sa rozhodol, že nás pustí.

Ale kontroly nekončili. Naopak - priostrovali sa. Nasledovala piata. Tá bola asi trošku mimo plán. Vyzdvihli sme si batožinu a mali sme namierené na colnú kontrolu. Viki si spomenul na svoje nožničky. Naložili sme kufre na vozík a začali sa obzerať, kde by sme ich mohli vyzdvihnúť. Boli sme asi podozrivo bezmocný, lebo k nám pristúpil jeden statný chlapík v uniforme a veľmi ho zaujímalo, kde budeme v L.A. bývať a čo vôbec v jeho krajine chceme. Asi sme uspokojili jeho zvedavosť, lebo za chvíľku odišiel. Predtým však stihol aj on uspokojiť našu a ukázal nám smer, kde nájdeme nožnice. Viki tam však šiel s lístočkom od ČSA márne.

Colná kontrola (6.) prebehla pomerne v pohode. Otázky pána sme už dobre poznali z predchádzajúcich piatich. Zase sme odovzdali batožinu (našťastie ju nikto nevážil) a pokračovali sme rovno do spárov ďalšej kontrole. Siedma bola úplne najlepšia. Zase röntgen a detektor. Tentokrát sa ale musel Viki dokonca zbaviť aj svojich topánok. Takže si dal dole zase svoj opasok, hodinky a tentokrát aj topánky. Dosť nepríjemné. Chvíľu sme ešte čakali a sledovali Manhattan z poza okien letiska. Poznáváte nejklasičtější americké panorama? (New York - Manhattan) (otevře galerii do nového okna) Čakalo nás posledných šesť hodín letu. V lietadle sme sa pohodlne usadili a keďže naše biologické hodiny mali už skoro polnoc, tešili sme sa, že si aspoň trosku pospíme. A zrazu ďalší problém. V lietadle sa pokazila klimatizácia. A tak sme museli všetci vystúpiť a hodinu sme čakali na nové lietadlo. Vonku začalo pršať a keď sme štartovali, bola tma, hmla a padali obrovské kvapky.

Tento let nebol veľmi príjemný. V lietadle bola zima a za slúchadlá k rádiu od nás chceli 5 dolárov. Večera už bola úplne americká. Hamburger so šalátom a čokoládový koláč. Ešteže už sme boli tak unavení, že sme väčšinu letu prespali.

V Los Angeles bolo už pomerne chladno a tma. Bolo 22:00 miestneho času. Dvadsaťjedenhodinová cesta bola za nami a ostávalo nám ešte prekonať 70 km z letiska do Irvine. Našťastie Vikiho nový šéf napísal podrobné inštrukcie o tom, ako si zavoláme taxi, ktorý nám on už objednal a ako sa neskôr zistilo, aj zaplatil.

Seznamujeme se s novým bytem (otevře galerii do nového okna) Chvíľočku sme blúdili, kým sme si vyzdvihli kľúče a potom nás taxikár vysadil pred malým domčekom. Vošli sme do bytu a boli sme obaja veľmi príjemne prekvapení. Všetko bolo čisté a pekné. Vikiho šéf nám nechal mapu okolia s listom na privítanie a dokonca aj nakúpil základné potraviny. Navečerali sma sa a rýchlo zaliezli spať.

 

Související odkazy:
Obrázkové galerieCesta do Kalifornie
FaktaVstup na území USA

Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Stela
SR: Kazimír
USA: Rhoda ...
Dnešní počasí
ČR: