Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Thursday, June 13, 2024, 2:21 PM   ČR/SR: Čtvrtek 13. června 2024, 23:21   (7572. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web

 

Výlety a místa


Honosná budova losangelskej radnice, až do päťdesiatych rokov najvyššia v meste (otevře galerii do nového okna)Honosná budova losangelskej radnice, až do päťdesiatych rokov najvyššia v meste

Los Angeles - stojazyčné mesto

[23.11.2004]
 

Los Angeles leží na brehu Tichého oceánu v Južnej Kalifornii a je to druhé najväčšie americké mesto po New Yorku. Tiahne sa po pobreží dlhom 122 km od Malibu po Long Beach a zasahuje hlboko do vnútrozemia na plochej nížine obklopenej pohoriami Santa Monica a San Gabriel.

Už pohľad z lietadla na mesto zapôsobí. Z tejto obrovskej plochej mriežky ulíc a budov sa dvíha skupina impozantných mrakodrapov Najvyšší z mrakodrapov stojí na California Plaza (otevře galerii do nového okna)charakterizujúca Downtown, vo vzdialenosti 26 km (16 míľ) od pobrežia oceánu. Severovýchodne je Pasadena, západne a severozápadne leží Hollywood, Beverly Hills a Century City, rovnako ako San Fernando Valey, na juhu Long Beach a na západe pozdĺž pobrežia zase Santa Monica, Venice Beach a Marina del Rey.

Mesto bolo založené v roku 1781 mexickými osadníkmi a bolo nazvané veľmi dlhým a nepohodlným menom El Pueblo de Nuestra Seńora la Reina de Los Angeles de Porciuncula (mesto našej pani kráľovny a anjelov z Porciunculy). Odvtedy bolo nazývané rôzne od La La Land po Tinseltown (dnes prezývka pre Hollywood), ale najbežnejšie bolo známe ako LA. Každopádne, v dnešnej dobe je mesto Los Angeles konglomerát osemdesiatich ôsmych bývalých samostatných miest.

Desaťročia Chudobnejšie časti Broadway nepoprú charakter Čínskeho mesta (otevře galerii do nového okna)mesto rástlo z farmárskeho, cez rozvojové mesto v dobe Zlatej horúčky až na ropné mesto - ropné pumpy možno vidieť ešte aj dnes, ako sa kývu hore a dole, ako mechanické mulice. Na konci 19. storočia, osadníci prichádzali na západ vo veľkom počte. Lákali ich tie isté veci, ktoré priťahujú prisťahovalcov aj dnes: mierne podnebie, more a skoro nepretržitá slnečná obloha. V priemere sa LA teší každý rok z 292 slnečných dní ochladzovaných jemným oceánskym vetríkom a troškou dažďa. A západ slnka tu je skutočne skvostný.

Ale Suveníry pod názvom ”Galéria”... (otevře galerii do nového okna)mílnik slávy mesta prišiel v 20. rokoch, keď začínajúci filmový priemysel pochopil, že je to slnečné svetlo, čo chýba filmom vyrábaným v New York City a tak sa presťahoval na západ. A Hollywood, vtedy obyčajná štvrť, sa stal slávnym. Dnes s najväčšími štúdiami, ktoré tu sídlia (Paramount, Universal, Fox a Warner Brothers) dostal nálepku "Hlavné mesto zábavy".

Avšak, LA je viac ako len Hollywood. Disneyland, americky úžasný zábavný park, ktorý už oslávil svoje 50. narodeniny, je najpopulárnejšie miesto s vysokou návštevnosťou. Koncertná sieň Walt Disney Concert Hall (otevře galerii do nového okna)Mesto je tiež domovom mnohých svetoznámych kultúrnych inštitúcií ako napríklad: Múzeum moderného umenia, LA Filharmónia (teraz sídliaca v pozoruhodnej budove Walt Disney Concert Hall) a Gettyho múzeum. Návštevníci prichádzajú, aby si prezreli ohromný hollywoodsky nápis v Griffith Park, sídla hviezd v Beverly Hills, ale tiež okúsiť nočný život na Sunset Strip, plážový život alebo si len tak obhliadnuť ľudí.

LA je Jazzman zarábajúci si na ulici (otevře galerii do nového okna)veselé mesto - je iba pár miest na svete kde fráza "Express Yourself" platí tak doslovne. Od nekonvenčných fanatikov zdravia po mimoriadne namakaných svalovcov, od milovníkov Art Deco po oddaných stúpencov neobvyklých náboženstiev - tí všetci žijú popri bohatých a slávnych. Klasické autá a silikón, to všetko predstavuje ľudské sny - a tisíce prichádzajú hľadať slávu a bohatstvo alebo nový život. Los Angeles je vstupná brána pre imigrantov z Ázie, Tichomorských ostrovov, Východnej Európy, Mexika a Latinskej Ameriky. Ľudia zo 160 krajín hovoriaci 96 rôznymi jazykmi tvoria Los Angeles.

Ale obyvateľstvo je dosť rozčlenené do uzavretých komunít. Afro-Američania žijú predovšetkým v čiernych predmestiach, ktoré sú chudobné, schátralé a s vysokou kriminalitou. Pár metrov od slávnej divadelnej ulice ukazuje Amerika aj svoju chudobnejšiu stránku (otevře galerii do nového okna)Navštevníci však do týchto častí sotva zavítajú a tak to môže vyzerať akoby čierna populácia neovplyvňovala zvyšok mesta. Ale znamená to akurát, že väčšina losangelesanov žije v bubline, v ktorej je vždy slnko a nič (či už smog, príležitostné zemetrasenie alebo obmedzené vodné zdroje pre rastúce mesto) ich nemôže zastaviť pred rozhodnutím tvrdo pracovať a viesť bohatý život.

(volne preložené zo zahraničného zdroja)

 

Související odkazy:
Obrázkové galerieLos Angeles - downtown
Los Angeles - Hollywood Boulevard
Los Angeles - Hollywood a Beverly Hills
Los Angeles - California Science Center & LA Memorial Coliseum
Los Angeles - Getty Museum
FaktaLos Angeles
Kalifornie
OdkazyColumbus guide - Los Angeles
City of Los Angeles - oficiální stránky města

Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Antonín
SR: Anton
USA: Anton ...
Dnešní počasí
ČR: