Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Monday, May 27, 2024, 3:48 PM   ČR/SR: Úterý 28. května 2024, 0:48   (7555. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web

 

Výlety a místa


Lanovka za tímto umělým ostrovem vás dopraví na druhou stranu zálivu (otevře galerii do nového okna)Lanovka za tímto umělým ostrovem vás dopraví na druhou stranu zálivu

Přírodní atrakce San Diega

[22.4.2004]
 

Město San Diego, kalifornská brána do Mexika, je samo o sobě zajímavé, už kvůli své dlouhé a bohaté historii. Největší lákadla však nenabízí město samotné, ale tři areály mimo jeho centrum, jejichž společným tématem je příroda.

Sea World

Mořský svět je po Disneylandu asi nejproslulejším zábavním místem Krab číhá na svou kořist (otevře galerii do nového okna) jižního cípu Kalifornie. Je doslova nabit atrakcemi, které nějak souvisí s mořem a mořskými tvory, na své si tu přijdou děti stejně tak jako dospělí. V obrovském areálu o rozloze asi 76 hektarů najdete ve stovkách akvárií na 20 tisíc živočichů - kosatky, delfíny, žraloky (pod kterými se prochází proskleným tunelem), lachtany, tučnáky (v uměle vytvořené Antarktidě) a podvodní potvůrky všech barev a tvarů, celkem okolo 550 živočišných druhů. Zvlášť působivá Ale po setmění se rozjela delfíní show (otevře galerii do nového okna) je noční show cvičených delfínů - za asistence asi pěti cvičitelů a cvičitelek na povel vyskakují do neuvěřitelných výšek, předvádí synchronizované kreace a jsou schopni jediným mocným plácnutím ocasu postříkat deset spodních řad v hledišti (před čímž diváky naštěstí předem varují). A to vše samozřejmě za velkolepého hudebního i světelného doprovodu a roztleskávání, zkrátka americká show jak se patří.

Největším lákadlem jsou však pro většinu návštěvníků různé interaktivní atrakce. V tzv. 4D kině pomocí speciálních brýlí nejen zhlédnete půlhodinový trojrozměrný film, ale díky důmyslným zařízením zabudovaným v každém křesle budete mít dokonalou iluzi třeba toho, že vám přes chodidlo přeběhla krysa, někdo vám do obličeje vychrstl šálek čaje, nebo že na vás cákla vlna rozbouřeného oceánu zatímco se pod vámi prudce kýve paluba lodi.

Opravdu mokří Vyplouváme na divokou vodu (otevře galerii do nového okna) však budete až po projetí divokého vodního tobogánu (který vede zčásti vrakem staré středověké lodi) na kruhovém plavidle trochu podobném raftu. Byla by také škoda nezúčastnit se arktické výpravy ve vrtulníku - scenérie, které během letu můžete spatřit, opravdu stojí za to a většina smrtelníků se do tak odlehlých končin jinak nikdy nedostane. I když jde samozřejmě jen simulátor, jedná se o zábavu pro silnější povahy, protože iluze je opravdu dokonalá a skutečného přetížení při prudkém manévrování a občasných technických poruchách stroje si užijete až vám to nebude milé. Ještě větší kuráž ale budete muset posbírat předtím, než se vydáte na vodní horskou dráhu. Nejinfarktovější okamžik mě čekal asi v půlce divoké jízdy, kdy speciální výtah prudce vyzdvihl naši "loď" až na nejvyšší bod dráhy a před námi se otevřel volný prostor, do kterého jsme již v příští vteřině padali. Po dvojici ďábelsky ostrých zákrut a dalším téměř volném pádu nás zbrzdila teprve voda nahromaděná v dolní části dráhy.

Celý areál si také můžete ze dvou míst prohlédnout i z ptačí perspektivy. Buďto z lanovky nebo ještě lépe z vysoké věže s otočnou rozhlednou, která mořskému parku už zdálky dominuje. V Sea Worldu se dá hravě strávit celý den a nejspíš všechno ani nestihnete.

Wild Animal Park

Stačí se vzdálit od centra města asi 50 kilometrů severně a ocitnete se v africké poušti, asijské stepi, nebo australském pralese. Místní přírodní park je unikátním místem, kde můžete vidět stovky zvířat i rostlin z naprosto odlišných koutů světa v jejich přirozeném prostředí. Přírodovědná společnost San Diega vybudovala v údolí San Pasqual před více než 40 lety obrovské safari na ploše asi 730 hektarů.

Okolo Některá zvířata si můžete (při troše odvahy) i pohladit (otevře galerii do nového okna)celého údolí se táhne úzkorozchodná železnice, po které se můžete zdarma vydat na hodinový výlet s živým průvodcem. Zatímco volným tempem projíždíte krajinou, kolem se volně procházejí nosorožci a gazely, žirafy ukusují listí stromů, stádo bizonů se o kus dál přichází osvěžit do chladné vody jezera, do kamenitého svahu nad námi šplhá několik kamzíků a nad hlavami krouží dravý pták. Žádné klece, žádné oddělení různých druhů zvířat od sebe, všichni tu žijí pohromadě, jenom obrovský kondor a lví rodinka jsou z bezpečnostních důvodů odděleni. Movitější návštěvníci si pak mohou zaplatit i projížďku na korbě náklaďáku, se kterým se dostanou až do samotného údolí, zvířatům doslova na dosah ruky.

Ve Wild Animal Parku je na co se dívat od ráno do večera. Jedno z ”afrických” jezer (otevře galerii do nového okna)Botanické zahrady, voliéry s exotickým ptactvem, australský deštný prales, gorilí výběh, džungle, ostrov s plameňáky, ... Areál je rozdělen na jakési pomyslné kontinenty a klimatická pásma. I samotná architektura zde vystavěných domků a technických budov věrně kopíruje příslušné oblasti a do celkového vzhledu parku perfektně zapadá. Brzy dočista zapomenete na to, že jste v Severní Americe.

Pokud se někdy ocitnete v jižní Kalifornii a alespoň trochu vás zajímá příroda, rozhodně si vyčleňte jeden den na Wild Animal Park, nebudete litovat.

San Diego ZOO

Jedinou z triády sandiegských přírodních parků, které jsme zatím osobně nenavštívili je San Diego ZOO, takže se o něm zmíním jen krátce. Narozdíl od předchozích se nachází přímo ve městě - je jednou ze součástí Balboa Parku. Ve srovnání s Wild Animal Parkem jde o klasickou zoologickou zahradu, která však díky své rozloze, vzhledu a bohatosti druhů patří na celém světě mezi nejobdivovanější. Během téměř 90 let své existence se rozrostla na plochu přes 40 hektarů a je domovem 3800 zvířat (800 různých druhů) a 6500 druhů rostlin.

Jste-li již unaveni chůzí, nasedněte do malého autobusu, který na okružní jízdě parkem projede jeho tři čtvrtiny a ještě se k tomu prostřednictvím průvodce dozvíte spoustu zajímavostí. Z jednoho konce na druhý se dá také přepravit lanovkou, z jejíž kabiny uvidíte celé ZOO jako na dlani, spolu s větší částí Balboa Parku.

 

Související odkazy:
Obrázkové galerieSan Diego - Sea World
San Diego - Wild Animal Park
Video galerieSan Diego - Sea World
FaktaSan Diego
OdkazyA-Z San Diego Attractions [anglicky]
SeaWorld [anglicky] - oficiální web
Wild Animal Park [anglicky] - oficiální stránky na webu San Diego ZOO
San Diego ZOO [anglicky] - oficiální web

Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Vilém
SR: Viliam
USA: Mayra ...
Dnešní počasí
ČR: