Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Sunday, July 14, 2024, 10:43 PM   ČR/SR: Pondělí 15. července 2024, 7:43   (7603. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web

 

Nakupování a stravování


 (otevře galerii do nového okna)

Jdeme utrácet (3)

[22.5.2006]
 

V posledním díle tohoto miniseriálu ještě jednou nakoukneme do obchodů a samoobsluh. Finančními otázkami jsme se zabývali posledně a předposledně, dnešní pohled se bude točit spíše okolo vlastního zboží a toho, jak to ve větších obchodech obecně chodí a co kde můžete sehnat.

V obchodě jste od nakupování...

... a pak také placení, samozřejmě :-). Vše ostatní přenechte obslužnému personálu. Ve většině obchodů vás mezi regály ochotně obslouží nebo poradí, u pokladny zinkasují, zabalí do tašek (vyberete si, zda do papírových nebo igelitových) a naloží zpět do vašeho vozíku. A když si budete přát, pak i do vašeho auta. K řešení reklamací, speciálních objednávek a jiných problémů je k dispozici zákaznické centrum (customer support).

Jsem malá, ale šikovná - tak pěkně jsem nakoupila! (otevře galerii do nového okna)
Zbavte se pocitu, že zaměstnance obchodu příliš otravujete. Od toho tam jsou a většinou se podle toho naštěstí i chovají. Další příjemnou skutečností je, že se téměř všude uplatníte s platební kartou a kdyby snad ne (např. při stánkovém prodeji), tak to vyřeší šek.

Free potraviny

Slovo "free" je zde u potravin velmi frekventované. Moderní (možná spíše módní) trendy ve stravování vytváří obrovskou poptávku po různých "odlehčených" verzích potravin. Někdy se ani nechce věřit, co všechno může být light nebo přímo fat free, carb free nebo cal free. Dokonce i olej na smažení tu koupíte bez jediného gramu tuku! Nejspíš ho vyrábí z vyjetého motorového oleje ;-). Celá tato "fat free" mánie je ovšem poněkud paradoxní vzhledem k tomu, kolik Američané zkonzumují ve fast foodech mastných hranolků, hamburgerů, cookies a kolik vypijí nedietní Coca Coly.

Jednou Štítek s nutričními údaji najdete u téměř každého potravinového výrobku (otevře galerii do nového okna)z opravdu neocenitelných věcí, na kterou se můžete spolehnout prakticky u každého potravinového výrobku, je štítek obsahující nutriční údaje ("nutrition facts"). Obsahuje hodnoty množství kalorií, obsahu cukrů, některých minerálů (v závislosti na typu poraviny), cholesterolu, vitaminů, proteinů apod. v přehledné standardizované formě. Většinou bývají tyto hodnoty kromě gramů přepočeny na i průměrné denní hodnoty. Díky tomu je vzájemné srovnání různých výrobků velmi snadné.

Více se těmto tématům budeme věnovat v jednom z příštích článků.

Léky, léky, léky...

Spotřeba léků na osobu je v USA poměrně vysoká a tomu odpovídá i šíře nabídky. Málokdy tu však najdete klasickou samostatnou lékárnu. Většinou se jedná o jedno celé oddělení v drogerii, potravinách nebo jiném podobném supermarketu, kde si můžete vybrat léky nebo potravinové doplňky bez předpisu přímo z regálu. Léky na předpis si však musíte objednat a vyzvednou u přepážky, kde vás osobně obslouží lékárník.

To nejlepší od farmářů

Zeleninu a ovoce samozřejmě seženete v každém obchodě s potravinami, ale zdaleka nejlépe se nakupuje ve speciálních farmářských obchodech. Už proto, že zboží tam bývá čerstvější, se širším výběrem, ve vyšší kvalitě a především výrazně levnější (běžně za polovičku "supermarketové" ceny nebo i méně). V týchž obchodech bývá k mání i pečivo, mléko, med a sypké zboží prodávané na hmotnost, např. různé ořechy, zlomková čokoláda, sušené ovoce a jiné pamlsky, cereálie apod.

 

Související odkazy:
ČlánkyJdeme utrácet (1)
Jdeme utrácet (2)
OdkazyNutritionData - rozsáhlá databáze potravin a počítadlo kalorií

Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Jindřich
SR: Henrich
USA: Marjorie ...
Dnešní počasí
ČR: