Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Thursday, March 28, 2024, 11:19 PM   ČR/SR: Pátek 29. března 2024, 8:19   (7495. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web

 

Lidé a zvyky


Letecká fotografie Hollywoodu z roku 1938 odhaluje pro USA typickou přísně čtvercovou strukturu městské výstavby (otevře galerii do nového okna)Letecká fotografie Hollywoodu z roku 1938 odhaluje pro USA typickou přísně čtvercovou strukturu městské výstavby

Kdo chce s vlky žíti... (3)

[9.3.2005]
 

Každá zabydlená země a každý kraj má svůj vlastní charakter, který utváří architektura, celkové rozvržení měst, ale třeba i pořádkumilovnost jeho obyvatel nebo funkčnost komunálních služeb. Amerika je veliká země a těžko tedy můžeme nějak zobecňovat. Přesto se dají vysledovat odlišnosti oproti našim zemím. Města tu vypadají jinak už kvůli tomu, že (řečeno s určitou nadsázkou) místa je na "novém kontinentu" víc než v "staré" Evropě, lidé tu jsou v průměru bohatší a v neposlední řadě z důvodu krátké historie této země tu nenarazíte na žádnou starobylou zástavbu (něco jako pravý hrad nebo zámek Američané prostě neznají).

Podíváme se tedy nyní z několika různých pohledů na život ve městě a věci kolem bydlení v jižní Kalifornii.

Všude je daleko

Způsob a míra, s jakou se zde využívá auto, je na naše poměry trochu přehnaná. Na druhou stranu je fakt, že bez nějakého přibližovadla se tu obejdete jen velmi těžko. Struktura většiny amerických měst se totiž v průměru liší od našich. Vše je více roztahané a obchody a služby jsou zpravidla koncentrované do větších celků.

Rozsáhlé obytné čtvrti střídají monstrózní nákupní a zábavní centra (která bývají nejčastěji zcela mimo města, téměř vždy poblíž freeway). Okolo některých ulic nenajdete celé kilometry nic jiného než úřady a sídla firem a bank, jiné jsou zase lemovány obchůdky, kadeřnictvími, autoservisy, hospůdkami a kadeřnickými salónky. Od jednoho k druhému může být mnoho desítek minut pěší chůze a tak není divu, že auto je v USA tak samozřejmou věcí.

Město jako šachovnice

Nejspíš proto, že tu města nemají příliš hlubokou historii (např. Irvine, kde pracuji, je staré pouhých 34 let), vznikala větší americká sídla plánovitěji než staletími formovaná města evropská, která mívají při pohledu shora spíše charakter vrabčího hnízda ;-).

Proto Mapa části centra Chicaga vypadá spíše jak souřadnicová síť (otevře galerii do nového okna) když se podíváte z letadla nebo na mapě na americká města, často si všimnete nápadně pravidelné struktury ulic. V podobném neinvenčním duchu jsou pak ulice mnohdy i pojmenovávány. Kromě klasických názvů odvozených od míst, slavných osob a obecných pojmenování (např. Broadway je snad v každém zapadákově), se často ulice označují pouhými čísly nebo písmeny. U delších se pak ještě rozlišuje jejich východní a západní, resp. jižní a severní část.

Tato fádnost má na druhou stranu i několik výhod, zvlástě pro turistu daného místa neznalého. Za prvé, lépe se to pamatuje. Za druhé toto označení spolu s pravidelným tvarem hlavní sítě ulic vytváří jakýsi souřadnicový systém, ve kterém je poměrně jednoduché se zorientovat. Identifikace nějakého místa pak může znít třeba "roh severní patnácté a K".

I když se ocitnete na neznámém místě bez mapy, není těžké uhodnout, že když jste před chvílí minuli ceduli "W 54th St." a před vámi je vidět 55th St., o dva bloky později dorazíte na západní sedmapadesátou (i když to nijak nevylučuje, že mezi nimi bude cestou ještě další vedlejší ulička s nějakým poetičtějším názvem), kde je váš oblíbený bar ;-).

Dům jako stavebnice

Domy tu sice bývají velké a honosné, ale kdybyste do nich trochu zavrtali, narazili byste na dřevo.Třídenní Sárinka si užívá první okamžiky doma (otevře galerii do nového okna) U nás jsou hlavními stavebními prvky panely, cihly nebo tvárnice, tady se buduje hlavně ze dřeva. Ovšem na venek to poznáte málokdy, dřevěná základní konstrukce a obložení bývá překryto silnou vrstvou omítky, obkladem ze štípaného kamene nebo jeho imitace.

Důvodů je zřejmě několik. Nejsou potřeba solidní základy jako u zděné budovy a celá stavba je levnější a rychlejší. V Americe se staví hlavně do šířky místo do výšky a hloubky, nejčastější jsou přízemní či jednopatrové bungalowy bez podsklepení.

Stavět tímto způsobem si tu můžou dovolit samořejmě hlavně díky mírnému podnebí. V zimě tu nemrzne a srážek je málo. Kromě toho lidé se tu poměrně často stěhují, takže rychlost a cena stavby je důležitějším parametrem než její životnost.

Zahrádka jako ze škatulky

Od průměrného Kaliforňana nemůžete čekat, že se bude hrabat v hlíně a pěstovat užitečné plodiny (vyjma farem). Venkovní prostory slouží spíše dekorativním a společenským účelům - záhony květin, pečlivě zastříhaný živý plot, nějaká ta sádrová soška, plácek betonu s nezbytným grilem, rovnoměrně pokosený anglický trávníček, případně umělá fontánka nebo bazének. To všechno si nechá naprojektovat, postavit a následně udržovat zahradnickou firmou, kterých tu je nepočítaně (ve většině z nich pracují mexičané, místní levná pracovní síla). Odpovídající tomuto rozšířenému koníčku je i množství obchodů se zahradními potřebami a rostlinami, stejně tak jako rozsah jejich sortimentu.

Ve zdejších jihokalifornských končinách je naprostou nezbytností, bez které by tu úhledné travníčky a záhonky snad ani nemohly existovat, zavlažovací zařízení. Nejčastější je tzv. "izraelský" zavlažovací systém, u něhož jsou trysky i veškeré trubky zabudovány v zemi a při spuštění zavlažování (obvykle řízeném automaticky) se trysky dočasně vysunou.

 

Související odkazy:
ČlánkyKdo chce s vlky žíti... (1)
Kdo chce s vlky žíti... (2)

Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Taťána
SR: Miroslav
USA: Ebony ...
Dnešní počasí
ČR: