Skočit přímo na obsah

© The Johanesville Times 
Erb Johanesville
USA (CA): Wednesday, August 10, 2022, 11:35 PM   ČR/SR: Čtvrtek 11. srpna 2022, 8:35   (6899. den)
 
Nejnovější
[18.10.2006]

Po necelých 26 měsících se opět změnil početní stav Johanesville - naše Sára spatřila světlo tohoto světa odpoledne v pátek 13.10.2006 [...]

Google
Times
Web



Elektřina

 

V USA jsou jiné parametry elektrické rozvodné sítě než v Evropě. Nejbežnější napětí je zde 120 V při frekvenci 60 Hz, oproti našim 220 V a 50 Hz. Používá se zde také třífázový proud s napětím 230 V, ovšem pouze pro podobné přístroje, které u nás vyžadují tzv. "strojové napětí" 380 V, v domácnostech se nevyskytuje.

Američané používají i jiný typ zásuvek - dva ploché kolíky s kulatým zemnícím, uspořádané do trojúhelníku. U jednodušších zásuvek chybí zemnící kolík. Tam, kde je to třeba, je případná záměna kolíků zajištěna tím, že jeden z nich je širší než druhý. Z důvodu odlišného tvaru zásuvky je potřeba při používání našich spotřebičů zásuvkový adaptér, se kterým si nicméně vystačíte jen u spořebičů, které snesou obojí napětí a frekvence, resp. mají možnost přepnutí.

V opačném případě se neobejdete bez příslušného měniče napětí. Dají se sehnat levnější tranformátory (do 15-20 dolarů), které však fungují jen u méně náročných spotřebičů, zejména tepelných (vařič, kulma, žehlička, ...) a možná i u dobíječek akumulátorů a holicích strojků. Náročnější přístroje (audiopřehrávač, fén, kuchyňský robot, ...) je třeba zapojit přes kvalitnější (a samozřejmě i dražší) měniče. Při ceně většiny elektrických a elektronických zařízení v USA ve srovnání s Evropou je však třeba zvážit, zda se taková investice vůbec vyplatí.



Obrázek týdne
 (otevře galerii do nového okna)
Dnešní svátek
ČR: Klára
SR: Darina
USA: Gage ...
Dnešní počasí
ČR: jasná obloha  °C
( °F)
SR: jasná obloha  °C
( °F)
USA: jasná obloha  °C
( °F)
Mapa
Severovýchod Severovýchod Jih Středozápad Střed Střed Jihozápad Západ Havaj Aljaška Mapa USA
Převod jednotek
=
Tabulka US jednotek
Aktuální kursy
 1.00 Kč
1 $ = 1.00 Sk
 1.000 EUR
© 2003-05 Viki & Bára
  hlavní |  úvodník |  fórum |  mapa webu |  l.d. |  3Dtour.cz - Virtual Tours 3Dtour Info Blog  
[HTML 4.01 (vše)] [CSS]
NAVRCHOLU.cz