© The Johanesville Times 

Los Angeles - stojazyčné mesto

[23.11.2004]

Los Angeles leží na brehu Tichého oceánu v Južnej Kalifornii a je to druhé najväčšie americké mesto po New Yorku. Tiahne sa po pobreží dlhom 122 km od Malibu po Long Beach a zasahuje hlboko do vnútrozemia na plochej nížine obklopenej pohoriami Santa Monica a San Gabriel.

Už pohľad z lietadla na mesto zapôsobí. Z tejto obrovskej plochej mriežky ulíc a budov sa dvíha skupina impozantných mrakodrapov charakterizujúca Downtown, vo vzdialenosti 26 km (16 míľ) od pobrežia oceánu. Severovýchodne je Pasadena, západne a severozápadne leží Hollywood, Beverly Hills a Century City, rovnako ako San Fernando Valey, na juhu Long Beach a na západe pozdĺž pobrežia zase Santa Monica, Venice Beach a Marina del Rey.

Mesto bolo založené v roku 1781 mexickými osadníkmi a bolo nazvané veľmi dlhým a nepohodlným menom El Pueblo de Nuestra Seńora la Reina de Los Angeles de Porciuncula (mesto našej pani kráľovny a anjelov z Porciunculy). Odvtedy bolo nazývané rôzne od La La Land po Tinseltown (dnes prezývka pre Hollywood), ale najbežnejšie bolo známe ako LA. Každopádne, v dnešnej dobe je mesto Los Angeles konglomerát osemdesiatich ôsmych bývalých samostatných miest.

Desaťročia mesto rástlo z farmárskeho, cez rozvojové mesto v dobe Zlatej horúčky až na ropné mesto - ropné pumpy možno vidieť ešte aj dnes, ako sa kývu hore a dole, ako mechanické mulice. Na konci 19. storočia, osadníci prichádzali na západ vo veľkom počte. Lákali ich tie isté veci, ktoré priťahujú prisťahovalcov aj dnes: mierne podnebie, more a skoro nepretržitá slnečná obloha. V priemere sa LA teší každý rok z 292 slnečných dní ochladzovaných jemným oceánskym vetríkom a troškou dažďa. A západ slnka tu je skutočne skvostný.

Ale mílnik slávy mesta prišiel v 20. rokoch, keď začínajúci filmový priemysel pochopil, že je to slnečné svetlo, čo chýba filmom vyrábaným v New York City a tak sa presťahoval na západ. A Hollywood, vtedy obyčajná štvrť, sa stal slávnym. Dnes s najväčšími štúdiami, ktoré tu sídlia (Paramount, Universal, Fox a Warner Brothers) dostal nálepku "Hlavné mesto zábavy".

Avšak, LA je viac ako len Hollywood. Disneyland, americky úžasný zábavný park, ktorý už oslávil svoje 50. narodeniny, je najpopulárnejšie miesto s vysokou návštevnosťou. Mesto je tiež domovom mnohých svetoznámych kultúrnych inštitúcií ako napríklad: Múzeum moderného umenia, LA Filharmónia (teraz sídliaca v pozoruhodnej budove Walt Disney Concert Hall) a Gettyho múzeum. Návštevníci prichádzajú, aby si prezreli ohromný hollywoodsky nápis v Griffith Park, sídla hviezd v Beverly Hills, ale tiež okúsiť nočný život na Sunset Strip, plážový život alebo si len tak obhliadnuť ľudí.

LA je veselé mesto - je iba pár miest na svete kde fráza "Express Yourself" platí tak doslovne. Od nekonvenčných fanatikov zdravia po mimoriadne namakaných svalovcov, od milovníkov Art Deco po oddaných stúpencov neobvyklých náboženstiev - tí všetci žijú popri bohatých a slávnych. Klasické autá a silikón, to všetko predstavuje ľudské sny - a tisíce prichádzajú hľadať slávu a bohatstvo alebo nový život. Los Angeles je vstupná brána pre imigrantov z Ázie, Tichomorských ostrovov, Východnej Európy, Mexika a Latinskej Ameriky. Ľudia zo 160 krajín hovoriaci 96 rôznymi jazykmi tvoria Los Angeles.

Ale obyvateľstvo je dosť rozčlenené do uzavretých komunít. Afro-Američania žijú predovšetkým v čiernych predmestiach, ktoré sú chudobné, schátralé a s vysokou kriminalitou. Navštevníci však do týchto častí sotva zavítajú a tak to môže vyzerať akoby čierna populácia neovplyvňovala zvyšok mesta. Ale znamená to akurát, že väčšina losangelesanov žije v bubline, v ktorej je vždy slnko a nič (či už smog, príležitostné zemetrasenie alebo obmedzené vodné zdroje pre rastúce mesto) ich nemôže zastaviť pred rozhodnutím tvrdo pracovať a viesť bohatý život.

(volne preložené zo zahraničného zdroja)