© The Johanesville Times 

Američané a jejich auta

[9.6.2004]

Traduje se, že Američané rádi jezdí v autech velkých, hlučných a silných. Nakolik je to však stále pravda? Je fakt, že přinejmenším éra dlouhých širokých sedanů a kabrioletů s výraznými blatníky a světly už zřejmě skončila někdy v sedmdesátých létech. Ovšem silnice pro změnu zaplnily milióny poměrně fádnějších rodinných vozů střední třídy. Stejné Toyoty, Fordy, Volkswageny, Hyundaye a Hondy, které jezdí po evropských cestách, spatříte i zde. Samozřejmě se zde prodává i spousta značek na sarém kontinentu nepříliš známých (jako např. Buick, Cadillac, Chevrolet, Infinity, Saturn, GMC, ...) ale jistá míra uniformity v designu je patrná u většiny výrobců aut.

O to více se však v současné době těší oblibě SUV vozy, off-roady a pickupy všeho druhu, dlouhatánské 6-8dvéřové luxusní sedany a big-footy jež lze zahlédnout v Evropě jen velmi výjimečně. Zkrátka mocné stroje jsou tu stále v kurzu. Když zaparkujeme před obchodním centrem naši Kiu Sportage, vypadá mezi ostatními "esúvečky" a pickupy jako angličák na hraní :-).

Každý, kdo vjede poprvé na americké silnice, brzy snadno odhalí jednu z možných příčin toho, proč zde vysoký podvozek tak "frčí" - kvalita místních vozovek (a to jak ve městech, tak na meziměstských freeways) je zřejmě o to horší, oč je jejich hustota zde větší. Kromě toho konstrukce křižovatek s ostrými zlomy a vysokými nájezdy majitelům nízkých sporťáků život příliš neusnadňuje. I když i těch je tu dost, neboť kromě aut velkých Američané milují též auta rychlá, nejlépe doprovázená zvukem připomínajícím spíše parník na Vltavě než osobní vůz a nenechávajícím nikoho na pochybách o síle jejich motorů.

Celkově se dá tedy říci, že ačkoliv počet krásných extravagantních "lodí" z padesátých a šedeátých let brázdících Ameriku již značně poklesl a zájem se přesunul spíše praktičtějším směrem, záliba ve vozech, alespoň z našeho pohledu, výstředních (ať už co do velikosti, tvaru, nebo výkonu) většině Američanů zůstala.