© The Johanesville Times 

Jdeme utrácet (1)

[10.2.2005]

Pro někoho je nakupování koníčkem, pro jiného nutným zlem. Málokdo si však v dnešní době ještě vystačí s vyhrabanými kořínky, svépomocí ulovenou rybou a oblekem z vlastnoručně vydělané bizoní kůže. Do obchodu musí jednou za čas zajít každý. A tak snad každému, kdo hodlá navštívit USA, budou k užitku následující informace.

My flexible friend

Bez platební karty (ať už debetní nebo kreditní) se tu - obrazně řečeno - skoro ani nepohnete. Tento způsob platby se v USA provozuje o pěkných pár let déle než u nás a je to poznat. Kartou můžete zaplatit svůj nákup i v tom nejzapadlejším krámku. Ve stáncích na trhu nebo u zmrzlinového pultu na ulici sice většinou nepochodíte, ale když už u sebe nenajdete hotovost, téměř vždy to spraví šek.

Bankovní kartu budete také potřebovat při tankování benzínu. Většina čerpacích stanic je tu totiž samoobslužná. Vložíte kartu, zvednete pistoli, zvolíte tlačítkem oktanové číslo, natankujete, vyjede vám účet a můžete pokračovat v jízdě.

No a konečně - pokud jste šťastným majitelem karty kreditní, tím lépe - zvyšuje se tím totiž z obchodního hlediska vaše důvěryhodnost. V praxi to znamená, že si můžete třeba půjčit auto a jste přitom automaticky pojištěni vy i vůz, že vám ochotněji nějaká instituce poskytne finanční půjčku, zvyšuje se šance, že vaši kartu přijmou v případě krytí nečekaných nákladů (třeba když zůstanete s porouchaným autem na dálnici a potřebujete odtahovku) apod.

Je libo cashback?

Vyložíte obsah svého košíku u pokladny, prodavač vám sdělí částku a hned nato se zeptá, jestli chcete tzv. cashback. O co jde? Cashback je hotovost, kterou dostanete k nákupu na ruku (samozřejmě se příslušná částka přidá k celkové ceně), a to bez nějakých dalších poplatků. Její výše je omezena, zpravidla dvaceti až padesáti dolary, v závislosti na konkrétním obchodu. Získáte tak pár bankovek na drobné výdaje a služeb bankomatu nemusíte využít jak je rok dlouhý. Velmi užitečná věc, která šetří čas a často i peníze (u bank, které za bankomatové výběry účtují poplatky).

Jen pro upřesnění: Pokud si pamatuji, oba dohromady jsme za celý rok vybírali z bankomatu pouze asi třikrát. Vždy se jednalo o větší nákupy od soukromých osob (auto, nábytek, ...), které musely být v hotovosti, protože cizí člověk od vás šek z opatrnosti jen těžko vezme.