© The Johanesville Times 
Alternative Transportation Courtesy Dollars - odměna za dopravu do práce vlastními silami (otevře galerii do nového okna)Alternative Transportation Courtesy Dollars - odměna za dopravu do práce vlastními silami

Koruna za míli

[24.3.2004]

Tak se ze mě stal "na stará kolena" profesionální cyklista... Ne, kdepak, nejsem členem žádné renomované cyklistické stáje, na vydělání si jezděním na kole tu stačí mnohem méně.

Dobře, konec žertů, uvedu to na pravou míru.

Američané, jak známo, velice rádi a často používají auta. V tomto směru jsou poměrně dost zlenivělí. Navzdory tomu, a nebo možná právě proto, se lze v USA setkat s různými programy podporujícími alternativní způsoby přepravy. Hlavní motivace k tomu jsou zřejmě dvě - udělat něco pro životní prostředí a uvolnit silnice a parkoviště, které jsou často přecpané.

Konkrétně můj zaměstnavatel, UCI, nabízí všem, kdož se nevozí do práce autem, výběr ze dvou možných zvýhodnění. Ti, co využívají autobusové spoje, mohou získat zdarma průkazku s níž se lze vozit autobusy po celé Orange County, a to nejen pro cestu do zaměstnání, ale i kdykoliv ve svém volném čase. Ostatní, spoléhající se na vlastní síly (tj. docházející pěšky nebo dojíždějící na kole), pak čeká odměna v podobě tzv. Alternative Transportation Courtesy Dollars. V praxi jsou něčím jako "universitními bony", za které lze volně nakupovat v areálu campusu. Jedná se o částku víceméně symbolickou (10 dolarů na měsíc), ale i přesto potěší a přinejmenším je vyjádřením zájmu ze strany zaměstnavatele o podporu ekologičtějších druhů dopravy. V obou případech je pochopitelně nutné se o svoji "prémii" přihlásit na universitním Parking office.

Nejdříve mi vrtalo hlavou, jak se vlastně využívání alternativní dopravy prokáže. Je to však prosté - k zaparkování v campusu je nezbytné vlastnictví parkovací karty (v ceně asi 30 dolarů na měsíc), kterou vydává tentýž úřad, Parking office. Takže stačí si ověřit, zda je na jméno dané osoby karta vystavena či nikoliv.

Já jsem využil druhé možnosti, jelikož každý den jezdím do práce na kole. Cesta tam a zpět činí dohromady asi 13-14 mil (cca 20 km), což při 10 dolarech, v průměru 22 pracovních dnech za měsíc a současném kursu dolaru dá zhruba onu v titulku zmiňovanou jednu korunu za míli. Takže vidíte, že až tolik jsem si v prvním odstavci nevymýšlel ;-).

Škoda jen, že jsem se s ničím podobným ještě nesetkal u nás doma. O co by byla třeba Praha krásnější, tišší a méně smradlavá, kdyby se něco podobného (samozřejmě spolu s vybudováním cyklistických stezek) prosadilo i v našich zemích.