© The Johanesville Times 

Doklady potřebné v USA

 
  1. Platný cestovní pas ČR opatřený platným vízem USA, jehož typ odpovídá skutečnému účelu pobytu. Doba platnosti cestovního pasu musí podle amerických zákonů přesahovat nejméně o 6 měsíců povolenou dobu pobytu. Při turistických cestách (typ víza B-2) může imigrační úředník omezit dobu pobytu v USA na 1 měsíc.
  2. Zvací dopis nebo doklad o zaplacení či rezervaci hotelu (většinou stačí rezervace). Při žádosti o vízum i při vstupu do USA budou tyto doklady vyžadovány, takže je mějte při cestě po ruce.
  3. Pro řízení motorových vozidel v USA cizincem je nutný mezinárodní řidičský průkaz.
  4. Zdravotní pojištění pro pobyt v USA není povinné, přesto si ho však pro vlastní klid sjednejte.
  5. Užitečnou pomůckou při cestách v USA jsou platební karty. Jejich hlavní výhodou je kromě vlastních plateb i usnadnění výpůjček dopravních prostředků (auto půjčí na kreditku od 21 let), sportovního náčiní, ubytovacích kapacit, zájezdů atd. Další skutečností svědčící v jejich prospěch je fakt, že většina platebních karet pokrývá i pojištění na náklady léčebného pobytu v zahraničí. Uznávané a používané platební karty v USA jsou Visa, MasterCard, American Express, Discover. Kromě platebních karet doporučujeme používání cestovních šeků pro nemožnost jejich zneužití v případě krádeže. Vlastnictví kreditní karty může též pomoci při vstupu na území USA jako doklad o vlastnictví finančních prostředků. Kreditku je nutné si začít vyřizovat minimálně čtvrt roku předem, lépe ještě dříve.

Je vhodné pořídit si před cestou kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě. Ztrátu či krádež dokladů je nutné okamžitě hlásit policii a uschovat záznam o ztrátě či krádeži. Náhradní cestovní doklad vystavuje velvyslenectví ČR a všechny konzuláty ČR na území USA. Doporučujeme vzít si s sebou několik fotografií pasového formátu a seznam důležitých telefonních čísel a e-mailových adres na velvyslanectví, generální a honorární konzuláty.