© The Johanesville Times 

Elektřina

 

V USA jsou jiné parametry elektrické rozvodné sítě než v Evropě. Nejbežnější napětí je zde 120 V při frekvenci 60 Hz, oproti našim 220 V a 50 Hz. Používá se zde také třífázový proud s napětím 230 V, ovšem pouze pro podobné přístroje, které u nás vyžadují tzv. "strojové napětí" 380 V, v domácnostech se nevyskytuje.

Američané používají i jiný typ zásuvek - dva ploché kolíky s kulatým zemnícím, uspořádané do trojúhelníku. U jednodušších zásuvek chybí zemnící kolík. Tam, kde je to třeba, je případná záměna kolíků zajištěna tím, že jeden z nich je širší než druhý. Z důvodu odlišného tvaru zásuvky je potřeba při používání našich spotřebičů zásuvkový adaptér, se kterým si nicméně vystačíte jen u spořebičů, které snesou obojí napětí a frekvence, resp. mají možnost přepnutí.

V opačném případě se neobejdete bez příslušného měniče napětí. Dají se sehnat levnější tranformátory (do 15-20 dolarů), které však fungují jen u méně náročných spotřebičů, zejména tepelných (vařič, kulma, žehlička, ...) a možná i u dobíječek akumulátorů a holicích strojků. Náročnější přístroje (audiopřehrávač, fén, kuchyňský robot, ...) je třeba zapojit přes kvalitnější (a samozřejmě i dražší) měniče. Při ceně většiny elektrických a elektronických zařízení v USA ve srovnání s Evropou je však třeba zvážit, zda se taková investice vůbec vyplatí.