© The Johanesville Times 

Great Basin

 

Rozlehlá polopouštní a relativně plochá oblast na americkém západě ohraničená pohořím Sierra Nevada ze západu, horským pásmem Wasatch z východu, Kolumbijskou plošinou ze severu a Mohavskou pouští z jihu. Svým územím pokrývá většinu plochy státu Nevada a také části Kalifornie, Oregonu, Idaha, Utahu a Arizony.

Great Basin je charakterizován sérií hroských hřebenů táhnoucích se převážně severojižním směrem, oddělených plochými kotlinami. Nejvyšší místa mají okolo 4000 m n.m., zatímco nejníže položené pánve jen málo přes 1000 m n.m. Především srážkový stín Sierra Nevady je příčinou vyprahlosti tohoto území, ročně zde spadne jen 100-250 mm srážek. Mnohem více srážek je ve výše položených místech, ovšem většina jich je ve formě sněhu, takže nijak nepřispívají k vláze ve vegetačním období.

80% půdy je zde veřejné a tak je tato oblast přímo ideální k turistice, neboť kempovat se tu tá téměř kdekoliv. Je však třeba počítat s velkou odlehlostí obydlených míst a proto by měly být pro každého turistu naprostou samozřejmostí dostatečné zásoby vody, jídla a paliva pro auto. Rovněž se zde nemůžete spoléhat na dosah signálu mobilního telefonu.