© The Johanesville Times 

Los Angeles

 

Největší město v Kalifornii a druhé největší město USA. Žije v něm v současné době téměř 4 milióny obyvatel, ale celý městský konglomerát má přes 14 miliónů obyvatel a řadí se tak na 4. místo na světě. Rozprostírá se na pobřeží jižní Kalifornie na ploše přes 1200 km2 (466 mil2), od západu na východ měří 40 km (25 mil) a od severu na jih dokonce 71 km (44 mil). Celková délka jeho ulic je neuvěřitelných takřka 12000 kilometrů (7366 mil).

Město bylo založeno 4. září 1781, avšak oficiálně bylo zapsáno až 4. dubna 1850. Současnou podobou města je jakási metropolitní oblast složená z 88 dříve samostatných menších měst a městských celků. Z tohoto důvodu a rovněž z důvodu velké míry přistěhovalectví je Los Angeles kulturně, rasově, i ekonomicky neobyčejně rozmanitou oblastí - žije v něm více než stovka různých národností a potkáte zde jak jedny z nejbohatších lidí, tak i nejubožejší chudinu severní Ameriky.

Kromě zlaté horečky proslavila toto město především čtvrť Hollywood, nejvýznamější světové centrum filmové zábavy. Známé jsou též milionářská čtvrť Beverly Hills, malebné pláže Malibu, Venice Beach a Long Beach, nebo centrum nočního života Sunset Strip.