© The Johanesville Times 

San Francisco

 

Město San Francisco, zkráceně nazývané Frisko, obklopuje zátoku San Francisco (nacházející se na západním pobřeží zhruba uprostřed Kalifornie) a je jedním z nejkrásnějších měst v USA vůbec. Na 50 mílích čtverečních zde žije okolo 750 tisíc obyvatel.

Svým celkovým charakterem jde o město velmi unikátní. Pitoresknost tohoto místa dotváří kromě členitého terénu se spoustou úzkých a strmých uliček i obrovská národnostní a rasová pestrost. Mimo jiné je tu např. vůbec největší čínská komunita v Severní Americe.

K charakteristickým jevům zde patří proslulá mlha v zálivu. Sanfranciský přístav je jedním z největích na světě a přispívá tak pověsti tohoto města jakožto obchodního a finančního centra.

Jednou z typických dominant San Francisca jsou mosty, respektive jeho nejznámější - Golden Gate Bridge, otevřený v roce 1937. Město je také známé svými strmými ulicemi a klikatými uličkami. Míst, kam ve Frisku vyrazit, je opravdu mnoho. Jednou z hlavních městských tříd je Market Street, určitě byste měli vidět Chinatown (Čínské město), přístav s řvoucími tuleni (Sea Lions), Fisherman´s Wharf. V přístavu si také můžete zakoupit lístky na Alcatraz - jednu z nejznámějších věznic na světě. Věznice se nachází na ostrově a za dobrých podmínek je z ní krásný výhled na S.F. Jsou k dispozici i výlety jen okolo Alcatrazu, odkud si můžete věznici také vyfotit. Můžete se nechat vyvézt na mrakodrap Sky Deck a porozhlédnout se kolem z jeho nejhořejších pater, případně obdivovat budovu Transamerica pyramid. Velkou atrakcí je i Cable Car - charakteristická starobylá tramvaj. Žádný návštěvník S.F. by neměl vynechat ani známý Golden Gate Park, Twin Peaks a mnohá další místa.