© The Johanesville Times 

UC

(University of California)

 

Největší kalifornská universita a jedna z největších vysokoškolských institucí na světě vůbec. Byla založena v roce 1868 (kdy začala studijní ročník v Oaklandu s 10 učiteli a 38 studenty). | Je vybudována na celkem 10 různých místech (campusech):

Přehled všech campusů Kalifornské univerzity (otevře galerii do nového okna)Kromě toho provozuje 5 lékařských škol a nemocnic, 3 školy právnické a celostátní fakultu zemědělství a přírodních zdrojů, dále pak řídí 3 národní laboratoře pro americké ministerstvo energie. Roční rozpočet univerzity je 14 miliard dolarů.

Učební programy UC pokrývají více než 150 disciplín. Její posluchárny navštěvuje téměř 200 tisíc studentů (ročne jich úspěšně absolvuje 42000). Stálých zaměstnanců má tato univerzita 150 tisíc, dalších 35 tisíc již odešlo v minulosti do důchodu. Celkový počet žijících absolventů UC již dosáhl 1.2 miliónu.

Pečeť kalifornské university (otevře galerii do nového okna)Zaměstnanci a vědci zaměstnaní na UC získali již 45 Nobelových cen, z toho 12 od roku 1995. V současné době (2003) je mezi zaměstnanci 23 laureátů Nobelovy ceny a 320 členů Národní Akademie Věd (National Academy of Sciences), což je nejvíce v celých USA.