© The Johanesville Times 

Víza

 

Vízum je povolení k vycestování do USA, ovšem pro vstup na území této země jde pouze o jednu z nutných podmínek (viz Vstup na území USA). Uděluje ho americké velvyslanectví ve vaší zemi (v ČR, v SR, ...).

Většina návštěvníků USA víza potřebuje. Kanaďanům nicméně postačí potvrzení o státním občanství. Kromě toho bezvízový styk umožňuje občanům vybraných zemí přijet do USA na dobu 90 dnů, ovšem jen pokud mají zpáteční letenku. Jde o tyto státy: Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Holandsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Jsou různé typy víz na různě dlouhá období, přičemž některá vám umožní v USA i pracovat. Nejtypičtější jsou turistická víza s platností na 10 let s možností opakovaných vstupů, několikaměsíční až roční studentská víza pouze pro jeden vstup, nebo pracovní jednoroční víza s možností prodloužení.

Podmínky pro udělení víza se poslední dobou rok od roku ztěžují, zejména v souvislosti se zpřísněnými opatřeními kvůli hrozbám teroristických útoků, ale také kvůli zhoršující se situaci na americkém trhu práce. Obecně platí, že situaci mají ulehčenou lidé s prokazatelnými závazky a vazbami na svou rodnou zemi. Tedy např. studenti vysokých škol (vyjma posledních ročníků), lidé, kteří doma nechávají své rodiny a zároveň tam mají trvalé zaměstnání apod.

Vyřízení víza může ze zákona trvat až 80 dní, v praxi je to však zhruba týden, pokud jde všechno hladce. Od loňského roku (2003) je povinné interview na konzulárním oddělení ambasády, na které se musíte telefonicky objednat a při němž se přímo rozhodne o udělení víza. Pas s vízem vám pak bude poslán kurýrní službou (alespoň v ČR, v jiných zemích to může být jinak). V současné době (2004) je vízový poplatek 120 dolarů (nebo ekvivalent v domácí měně). Tento poplatek je nevratný, takže o něj přijdete i v případě zamítnutí žádosti.